معرفی وبلاگ
من امیرحسین محتشم، ۳۴ سال سن دارم. بیش از ۱۲ سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات،‌ تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. حاصل تجربیات و دانش بنده در زمینه فناوري اطلاعات و ارتباطات و در جهت کمک به برطرف کردن نیاز آموزشی کشور در اين حوزه می‌باشد.
دسته
فیدها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6722
تعداد نوشته ها : 17
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب

تجارت اجتماعي، رهيافتي نوين در تجارت الكترونيكي

تجارت اجتماعيهمگي ما با رسانه‌هاي اجتماعي موجود نظير فيس بوك، يوتيوب، توئيتر و … آشنا هستيم. اين رسانه‌ها كه تعداد كاربران و علاقمندان‌شان به شكل چشمگيري رو به افزايش است، به جزئي جدايي‌ناپذير در زندگي بسياري از مردم در سراسر دنيا تبديل شده‌اند. مطابق با نتايج حاصل از يك بررسي، ۷۴ درصد كاربران اينترنتي براي اخذ تصميم خريد خود بر اطلاعات دريافتي از رسانه‌هاي اجتماعي تكيه مي‌كنند. جذابيت، پويايي و اقبال عمومي به رسانه‌هاي اجتماعي، كسب و كارهاي گوناگون را به استفاده از ظرفيت‌ها و پتانسيل اين ابزار در راستاي دستيابي به اهداف تجاري خود سوق داده است. اين امر شكل‌گيري مفهوم جديدي در حوزه تجارت الكترونيكي، تحت عنوان تجارت اجتماعي را در سال‌هاي اخير موجب شده است. در اين پست تلاش مي‌كنم مفهوم تجارت اجتماعي، مزايا و مولفه‌هاي اصلي آن را براي شما بيان كنم.

تعريف تجارت اجتماعي

تعريف تجارت اجتماعيتوسعه سريع رسانه‌هاي اجتماعي و وب ۲٫۰ ، پتانسيل عظيمي براي تغيير و تبديل رويكرد‌ تجارت الكترونيكي از يك شيوه محصول محور به مشتري محوري در يك محيط اجتماعي فراهم آورده است. رسانه‌هاي اجتماعي با حجم قابل توجه مخاطبان خود كه روزانه زمان زيادي را صرف فعاليت در آنها مي‌كنند، زمينه مناسبي براي معرفي، بازاريابي و فروش محصولات و خدمات فراهم مي‌آورند. در اين فضا است كه مفهومي تحت عنوان تجارت اجتماعي شكل مي‌گيرد.

اصطلاح تجارت اجتماعي اولين بار در نوامبر سال ۲۰۰۵ ميلادي توسط شركت ياهو مطرح شد و به شكل خاصي از تجارت الكترونيكي اطلاق مي‌شود كه راه‌كاري اجتماعي، خلاقانه و تعامل محور در بازارهاي آنلاين را دنبال مي‌كند. در واقع با بكارگيري رسانه‌هاي اجتماعي آنلاين كه از تعاملات و مشاركت اجتماعي كاربران حمايت مي‌كنند، بازاريابي، مقايسه، خريد، فروش و اشتراك محصولات و خدمات تسهيل مي‌يابد. در يك تعريف ساده‌تر، تجارت اجتماعي استفاده از پتانسيل رسانه‌هاي اجتماعي در حوزه تبادلات تجارت الكترونيكي است.

مزاياي تجارت اجتماعي

تجارت اجتماعي مزاياي فراواني براي كسب و كارها به همراه دارد. برخي از اين مزايا عبارتند از:

  • امكان برقراري رابطه نزديكتر با مشتريان: رسانه‌هاي اجتماعي امكانات فراوان و جذابي براي برقراري ارتباط با كابران دراختيار كسب و كارها قرار مي‌دهند،‌كه عمدتا هم هزينه‌اي ندارند؛
  • امكان اطلاع‌رساني سريع محصولات و خدمات جديد به مشتريان: كاربران رسانه‌هاي اجتماعي زمان زيادي را در طول روز به گشت و گذار در اين شبكه‌ها اختصاص مي‌دهند، ‌از اين رو بنگاه‌ها به شكلي سريع و موثرتر مي‌توانند اخبار محصولات خود را به مشتريان اطلاع‌رساني كنند؛
  • امكان بازاريابي دهان به دهان(Word-of-mouth) توسط مشتريان و به شكلي بسيار كم هزينه: نحوه عمل رسانه‌هاي اجتماعي، شرايطي را فراهم مي‌كند كه با مكانيزم‌هايي نظير به اشتراك‌گذاري و لايك كردن، در واقع به صورت سلسله مراتبي، شبكه‌اي از مشتريان ايجاد شده و خود مشتريان و كاربران به تبليغ محصولات و خدمات مي‌پردازند؛
  • اعتماد بيشتر مشتريان به رسانه‌هاي اجتماعي: نظر به اينكه مشتريان اعتماد بيشتري به اطلاعات دريافتي از طريق رسانه‌هاي اجتماعي نظير توصيه‌ها، پيشنهادات و يا نقدهاي ساير كاربران شبكه اجتماعي در مورد محصول يا سرويس خاصي دارند، بكارگيري آنها به عنوان ابزار بازاريابي، اثربخشي بيشتري خواهد داشت؛
  • ابزارها و امكانات پوياي رسانه‌هاي اجتماعي: ارائه قابليت‌هاي مختلف ارائه نظرات، اشتراك‌گذاري مطالب، قابليت آپلود فيلم و عكس، و … ، تجارت در اين فضا به مراتب پوياتر و جذابتر از ساير فضاهاي سنتي خواهد بود؛
  • افزايش رتبه در موتورهاي جستجو: حضور در رسانه‌هاي اجتماعي باعث افزايش ترافيك وب‌سايت كسب و كار شما خواهد شد. علاوه بر اين استفاده از رسانه‌هاي اجتماعي به معناي ايجاد لينك‌هاي بيشتر، بوكمارك‌ها، نظرات و … بوده كه به افزايش رتبه شما در نتايج موتور‌هاي جستجو كمك مي‌كند.تجارت اجتماعي

مولفه‌هاي تجارت اجتماعي (۶c’s)

تجارت اجتماعي دربرگيرنده ۶ مولفه اصلي است كه با در نظر گرفتن حرف اول كلمات آنها، تحت عنوان ۶Cs ناميده مي‌شوند، اين مولفه‌ها عبارتند از:

اجتماع (Community)

براي موفقيت در اين حوزه، مي‌بايست يك اجتماع آنلاين ايجاد كنيم به طوري كه مشتريان ما نيز عضوي از اين اجتماع باشند. اين موضوع باعث ايجاد و حفظ يك رابطه پايدار با مشتريان مي‌شود. در گذشته‌‌اي نه چندان دور، بنگاه‌ها اغلب با استفاده از گروه‌هاي پست الكترونيكي، اتاق‌هاي چت و فروم‌ها، اجتماعات مجازي ايجاد مي‌كردند، امروزه با استفاده از رسانه‌هاي اجتماعي نظير فيسبوك، توئيتر، اينستاگرام و … امكان ايجاد اين اجتماعات ساده‌تر و پوياتر شده است.

محتوا (Content)

تجارت اجتماعيمحتواي انتشاريافته يكي از حياتي‌ترين مولفه‌ها براي موفقيت تجارت اجتماعي و برقراري رابطه با مشتريان، سرمايه‌گذاران، و ساير ذينفعان است. مطالب و اطلاعاتي كه در رسانه‌هاي اجتماعي ارائه مي‌كنيد،‌ مي‌بايست منطبق بر خصوصيات و نيازهاي مخاطبين شما بوده و آنها را با خود همراه نمايد. در واقع محتواي مناسب و تعاملي امكان نزديكي مخاطبان با برند كسب و كار شما را افزايش داده و موجب افزايش اعتماد آنها مي‌شود. همچنين امروزه محتوايي كه توسط كاربران و مشتريان توليد مي‌شوند مورد توجه قرار گرفته است. اين شكل از محتوا علاوه بر كاهش هزينه توليد محتوا، امكان مشاركت و تعامل مشتريان را افزايش مي‌دهد.

زمينه (Context)

زمينه، به فناوري‌هاي تسهيل‌كننده ارتباطات اجتماعي اشاره دارد. در عصر حاضر، تلفن‌هاي هوشمند و تبلت‌ها، امكان رصد بلادرنگ رويدادهاي گوناگون جهان را فراهم آورده‌اند. فناوري‌هاي گوناگون ارائه شده در اين عرصه نيز كمك فراواني به توسعه اين فضا كرده است. سرويس‌هاي مختلف گوگل، پرداخت الكترونيكي و فناوري‌هايي نوين نظيرGPS، امكان فعاليت در اين عرصه را آسان نموده‌اند. بكارگيري اين فناوري‌ها، زمينه مناسبي براي توسعه تجارت اجتماعي فراهم مي‌كند.

تجارت (Commerce)

مسلم است ايجاد اجتماع آنلاين، توليد محتواي مناسب و فراهم كردن زمينه به تنهايي براي تجارت اجتماعي كافي نيستند. در اين فضا بايد به تجارت بپردازيم و اين مستلزم فراهم كردن و به كارگيري تراكنش هاي تجاري مناسب با كمك خرده فروشان، بانك‌ها، شركت هاي بيمه و … است. بايد تراكنش‌هايي از نوع B2B و B2C، را سازماندهي كنيم. علاوه بر اين ارائه خدمات متنوع به مشتريان از جمله ارائه اطلاعات محصولات و پشتيباني موثر از مشتريان، به شكل‌گيري هرچه بهتر اين تجارت كمك مي‌رساند.

اتصال (Connection)

در اين شكل از تجارت بايد هميشه آنلاين بود. بايد با مشتري ارتباطي دائم برقرار كرده و اصطلاحا هميشه به مشتري متصل باشيم. اين ارتباط مي‌تواند با ارسال ايميل به مشتري، پاسخ دادن به سوالات و ارتباط دائم با مشتريان از طريق رسانه‌هايي نظير توئيتر برقرار شود.

گفتگو (Conversation)

منظور ارتباط و گفتگوي دائم با مشتريان است. اين ارتباط صرفا به معني پاسخ به مشكلات فني مشتريان نيست. بلكه بايد به صورت دائم در رابطه با كيفيت محصولات، نيازهاي جديد آنها، محصول مورد علاقه آنها و … با مشتريان صحبت كرده و نظرات‌شان را دريافت كنيم.

اصل اساسي در تجارت اجتماعي

تجارت اجتماعي در عين مزاياي فراواني كه دارد، نيازمند توجه و تلاش زيادي است. مزاياي اين شكل از تجارت در صورتي‌كه به خوبي مديريت و راهبري نشود، مي‌تواند حتي تاثير منفي بر كسب و كار شما به جاي گذارد. در رابطه با تجارت اجتماعي، يك اصل اساسي را همواره در نظر داشته باشيد:

صبور باش« تجارت اجتماعي، نيازمند صبر و حوصله فراواني است. زمان زيادي مي‌برد تا يك كسب وكار، بتواند باشگاه هواداران اجتماعي خود را ايجاد كند و نبايد انتظار داشت با ايجاد يك صفحه در رسانه‌اي اجتماعي و با اندكي تبليغ، بازار را بدست گرفت. بايد در نظر داشت كه براي موفقيت و شناخته شدن در بستر رسانه‌هايي همچون فيسبوك، يوتيوب و توئيتر، بايد صبور بود و فعال و پرانرژي در اين فضا، حضوري مستمر داشت.»

جمع بندي

تجارت اجتماعي، به عنوان يكي از اشكال نوين تجارت الكترونيكي، به سرعت در حال گسترش است و به نظر مي‌رسد كه شكل غالب تجارت آينده خواهد بود. در اين شيوه، هدف استفاده از ظرفيت رسانه‌هاي اجتماعي در راستاي انجام تعاملات تجاري است. در واقع تجارت در يك محيط اجتماعي، مشتري محور و پويا انجام شده و كاربران و مشتريان در فرآيند تجارت به شكلي گسترده مشاركت فعال دارند. بدين ترتيب است كه رابطه موثرتري با مشتريان برقرار شده، تبليغات به سادگي و موثرتر و با صرف هزينه كمتر انجام شده و پويايي كسب و كار افزايش مي‌يابد. اين پست نقطه شروعي براي مطرح كردن و پرداختن به رهيافت تجارت اجتماعي بود. در پست‌هاي بعدي، تلاش مي‌كنم ابعاد گوناگون اين مفهوم را تشريح نمايم.

منبع: 3che


شنبه بیست و سوم 1 1393 0:14
X