معرفی وبلاگ
من امیرحسین محتشم، ۳۴ سال سن دارم. بیش از ۱۲ سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات،‌ تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. حاصل تجربیات و دانش بنده در زمینه فناوري اطلاعات و ارتباطات و در جهت کمک به برطرف کردن نیاز آموزشی کشور در اين حوزه می‌باشد.
دسته
فیدها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6721
تعداد نوشته ها : 17
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب

فيسبوك در ميان رسانه هاي اجتماعي از محبوبيت زيادي برخوردار است و بسياري تلاش مي كنند، تا با ارسال پست هاي جذاب بر روي اين رسانه بر تعداد بازديدكنندگان و علاقمندان به خود يا محصولاتشان بيفزايند. مقالات زيادي تاكنون منتشر شده است كه ادعا مي كنند مي دانند بهترين زمان ارسال پست در فيسبوك چه وقتي از شبانه روز است. درحاليكه اغلب اين نوشته ها، نظريات متفاوتي در اين زمينه ارائه داده و با يكديگر در تعارض هستند، فكر مي كنم نتايچ آنها با چيزي كه من در اين پست ارائه كرده ام، نيز در تعارض باشند. آنچه اينجا ارائه مي شود، ممكن است دقيقا آن جيزي نباشد كه مايليد بشنويد، اما بهترين زمان براي انتشار پست، به نظر من بستگي به كار شما و نوع مخاطبتان دارد. با كمي تلاش بيشتر، خلاقيت به خرج دادن و رصد كردن رفتار مخاطبان خود، شما مي توانيد زمان مناسب را بيابيد.

تمركز بر درك مخاطب

تحقيقات نشان مي دهد كه پست هاي فيس بوك نيمي از مخاطبان خود را تنها ظرف ۳۰ دقيقه بدست مي آورند. در نتيجه شما مي بايست بتوانيد مشخص كنيد كه علاقمندان شما چه زمان هايي بر روي فيسبوك حضور دارند و به نحوي برنامه ريزي كنيد كه پست هاي تان را در همان محدوده زماني به اشتراك بگذاريد.

گام ۱: تعيين كنيد مخاطب شما كيست.

براي تعيين بهترين زمان ارسال پست، به ويزگي‌ها و خصوصيات مختلف مشتريان خود نظير سن، جنس، سطح تحصيلات، طبقه اجتماعي، علاقمندي‌ها و … توجه كنيد. ممكن است از اين منظر، آنها متفاوت از چيزي باشند كه شما انتظار داريد يا فكر مي‌كنيد. شما مي‌بايست خصوصيات مختلف آنها، رفتارهاي آنها در طول زمان نظير تعداد دفعاتي كه يك پست را لايك كرده‌اند يا نوع واكنش‌هايي كه به پست‌هاي شما داشته‌اند، بررسي كنيد. اگر محدوده كاري شما در مناطق مختلف كشور توزيع شده است يا اينكه به طيف وسيعي از مشتريان خدمت ارائه مي‌دهيد، بهتر است منطقه سكونت مشتريان خود و نقاط جغرافيايي پرتراكم حضور آنها را نيز بررسي و تعيين كنيد.

گام ۲: به اين موضوع فكر كنيد كه روز مخاطبان شما چگونه سپري مي شود.

اگر توانسته باشيد ويژگي‌هاي فردي مشتريان خود را در مرحله اول تا حدي تعيين كنيد، الان وقت آن است كه به اين موضوع فكر كنيد كه روز آنها به چه صورت مي گذرد، آيا علاقمندان شما، عموما مادران خانه‌دار هستند؟ آيا دانشجو هستند؟ ساعت كاري آنها چه بازه زماني است؟ همه اين عوامل مي‌تواند به تعيين بهترين زمان ممكن براي به اشتراك گذاردن پست بر روي صفحه‌تان، كمك كنند.

گام ۳: آنچه را كه مي دانيد بكار بگيريد.زمان

اطلاعاتي را كه درباره مشتريان‌تان بدست آورده‌ايد براي ارسال موثر پست‌هاي خود استفاده كنيد. اطلاعات و آمارهاي منتشر شده از سوي موسسات تحقيقاتي و خود فيسبوك هم مي تواند شما را در اين امر ياري كند.

آمارهاي فيسبوك درباره ميزان بكارگيري آن

امروزه اغلب مردم بيشتر از طريق ابزارهاي همراه نظير موبايل و تبلت براي اتصال به فيسبوك استفاده مي كنند. آمار دقيق اين كاربران ۷۵۱ ميليون نفر در ماه مي باشد. كساني كه نمي دانند يا ترديد دارند كه مخاطبانشان اغلب از چه ابزارهايي براي اتصال به شبكه فيسبوك استفاده مي كنند، مي‌توانند از فيسبوك اينسايتس (Facebook Insights) براي بررسي دقيق تر اين موضوع استفاده نمايند. فيسبوك اينسايتس، يك ابزار قدرتمند و مناسب براي كساني است كه خواهان دنبال كردن رفتار كاربران و مخاطبان  شان و دستيابي به درك بهتر از عملكرد صفحه خود بر روي فيس بوك هستند. اگر مي‌خواهيد تحليل كنيد كه چه تعداد از پست هاي قبلي شما، توسط مخاطبانتان مشاهده شده و اثربخشي لازم را داشته‌اند، مي‌توانيد از داده‌هايي كه فيسبوك اينسايتس در اختيار شما قرار مي‌دهد، استفاده نماييد. البته به ياد داشته باشيد كه اين داده‌ها، تنها تعداد لايك‌ها، كامنت‌ها و اشتراك گذاري‌هاي مخاطبانتان را شامل مي‌شود و كليك بر روي لينك‌ها را در بر نمي گيرد.

به اين آمار توجه كنيد… ۸۰ درصد كاربران فيسبوك كه محدود سني آنها بين ۱۸ تا ۴۴ سال است به محض بيدار شدن از خواب، ابتدا تلفن‌هاي هوشمند خود را چك مي كنند. تصور كنيد اگر كاربران شما در زمره اين افراد باشند، انتشار محتواي جديد در ساعات اوليه روز، بدين معني است كه آنها پست‌هاي شما را  به احتمال زياد خواهند ديد. اين يك نمونه استفاده از آمار براي تعيين زمان مناسب جهت انتشار پست مي‌باشد.

براساس آمارها، ۸۶ درصد كاربران اينترنتي كه از موبايل براي اتصال به اينترنت استفاده مي‌كنند، اعلام نموده اند كه معمولا به هنگام تماشاي تلويزيون از موبايل استفاده مي‌كنند. اين افراد همچنين، آخر هفته‌ها در مقايسه با ايام كاري هفته، تقريبا دو برابر از موبايل خود براي وصل شدن به شبكه‌هاي اجتماعي استفاده مي‌كنند. البته عجله نكنيد، اينكه آنها آخر هفته‌ها بيشتر به شبكه‌هاي اجتماعي وصل مي‌شوند، بدين معني نيست كه آن زمان، بهترين زمان براي انتشار پست باشد چرا كه در همان زمان، احتمالا شما مجبوريد با صدها نفر از دوستانِ مشتريان خود و يا ساير برندهايي كه مشتريانتان دنبال مي‌كنند، رقابت نماييد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه مناسب‌ترين زمان براي فرستادن پست‌هاي جديد، زماني است كه اولا مخاطبان و علاقمندان به صفحه شما از شبكه‌هاي اجتماعي استفاده مي‌كنند و در عين حال در آن زمان كمترين تعداد پست‌ها از سوي ساير رقبا و يا دوستان آنها برايشان ارسال مي‌شود. شما مي‌بايست فاصله زماني را تعيين كنيد كه اين مشخصات را دارند يعني:

۱) اغلب مخاطبانتان در آن زمان آنلاين هستند؛

۲) حداقل پست‌ها در آن زمان براي آنها ارائه مي‌شود.

يكي از امكاناتي كه فيسبوك در اختيار شما قرار مي‌دهد، مشخص نمودن نوع ابزاري است كه مخاطبين براي اتصال به صفحه شما از آن استفاده مي‌كنند. توجه به اين اطلاعات، مي‌تواند كمك قابل توجهي در تعيين خصوصيات رفتاري آنها و استراتژي مناسب براي بهترين زمان ارسال پست‌هاي جديد شما ارائه كند. نهايتا اينكه به ياد داشته باشيد كه زمان همه چيز نيست! تعيين زمان بهينه براي به اشتراك گذاردن پست بر روي فيسبوك به تنهايي مشاركت و علاقمندي كاربران را زياد نمي كند، در كنار تعيين زمان مناسب، مي‌بايست بر روي محتواي خود و كيفيت آن تمركز كنيد.

اگر مايليد مي‌توانيد نظر خود را در خصوص بهترين زمان به اشتراك گذاشتن پست بر روي فيس بوك با ديگران در پاسخ به اين پست درميان بگذاريد!

منبع: 3che


يکشنبه هفدهم 1 1393 23:56
X