معرفی وبلاگ
من امیرحسین محتشم، ۳۴ سال سن دارم. بیش از ۱۲ سال در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات،‌ تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده‌ام. حاصل تجربیات و دانش بنده در زمینه فناوري اطلاعات و ارتباطات و در جهت کمک به برطرف کردن نیاز آموزشی کشور در اين حوزه می‌باشد.
دسته
فیدها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6258
تعداد نوشته ها : 17
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب

پرواز MH370 خطوط مالزي

- با گذشت بيش از ۴ روز از ناپديد شدن هواپيماي خطوط هوايي مالزي، هنوز تقريبا هيچ اطلاعاتي از اين هواپيما و سرنوشت سرنشينان آن بدست نيامده است. متخصصان زيادي شهادت مي دهند كه بويينگ ۷۷۷ از جهت ايمني و قابليت اطمينان در بالاترين سطح قرار دارد، و معما اينجاست كه با همه اين تفاسير، چطور هواپيمايي با اين همه قابليت و برخورداري از فناوري پيشرفته، در آسمان مي تواند ناپديد شود. تقريبا نمي توان هيچ دليلي براي گم شدن ناگهاني يك هواپيماي مدرن ارائه نمود.

لحظه ايي به اين موضوع فكر كنيد، ما در روزگاري زندگي مي كنيم كه GPS مي تواند گوشي هوشمند شما را تقريبا با خطاي چند متر، تقريبا در هر نقطه اي از اين كره خاكي رصد كند، همچنين شبكه هاي رد يابي زميني مي توانند خودروها را با فاصله چند سانتيمتر مكان يابي كنند و حتي در غياب GPS، تجهيزات خودكار هدف ياب مي توانند با دقتي بسيار بالا موشك هاي بالستيك را در آنسوي كره خاكي به زمين بنشانند يا موشك آپولو را در فضا قرار دهند.

و اما موضوع ديگر اتصال مي باشد. در حال حاضر شبكه هاي متعدد خصوصي و دولتي و بين المللي در سراسر دنيا وجود دارند كه ارتباط و اتصال داده ها را در هر مكاني برقرار مي كنند. اگرچه اين ارتباط بر روي آب دشوارتر است، ولي ماهواره ها بخوبي مي توانند اين شرايط را نيز پوشش دهند. در نهايت اينكه حتي اگر يك هواپيما خارج از پوشش ماهواره ايي باشد، تقريبا هيچ چيزي نمي تواند مانع انتقال سيگنال راديويي با فركانس كوتاه كه قابل دستيابي در فاصله هاي دور مي باشد، شده و اين روشي است كه هواپيما ها مي توانند از آن طريق با برج مراقبت ارتباط برقرار كنند.

سوال

حال سوال اينجاست كه پس چرا هواپيمايي مانند پرواز MH370 مالزي، مجبور است همه رازش را در جعبه سياه خود پنهان كند؟ چرا هواپيماها اطلاعات جعبه سياه خود را بطور مداوم منتقل نمي كنند تا در صورت بروز حادثه، مكان دقيق، ارتفاع، جهت و ديگر پارامترهاي مهم آنها در هر زماني مشخص گردد؟

اين موضوعي است كه اقرار مي كنم تاكنون به آن فكر نكرده بودم! شما چطور، آيا به اين موضوع انديشيده ايد؟ شايد بتوان اين موضوع را دليلي بر ضعف و ناتواني فناوري هاي ساخت دست بشر، عليرغم پيشرفت هاي فزآينده آنها دانست. نظر شما چيست؟

براي ديدن مطالب بيشتر اينجا را ببينيد.

اميرحسين محتشم

www.3che.ir


دسته ها :
شنبه بیست و چهارم 12 1392 22:2
X